Zawód technika scenicznego czy realizatora dźwięku stereotypowo kojarzy się z męskim zajęciem. My jednak łamiemy stereotypy i pokazujemy, że z tworzeniem nagłośnienia imprez doskonale radzą sobie także panie. Oto 10 wyjątkowych kobiet, które wnoszą niesamowicie pozytywną energię w polską branżę scenotechniczną.
Czy scenotechnika to miejsce pracy dla kobiet? Jak najbardziej tak! Choć branża zdominowana jest przez płeć męską, to kobiet pracujących za kulisami sceny stale przybywa. I bardzo się z tego faktu cieszę. Kobiety pracują z aparaturą, realizują, negocjują warunki umów na usługi scenotechniczne, koordynują współpracę kilku ekip, niejednokrotnie są na pierwszej linii frontu i dowodzą przedsięwzięciem. Wyróżniają się bystrym podejściem do pracy i biznesu. Stale się rozwijają, kształcą i niejednokrotnie ich pojęcie o branży scenotechnicznej mnie zawstydza. Z perspektywy faceta… chciałbym mieć w sobie tyle charyzmy, pokory i determinacji.
I choć Dzień Kobiet przypada w kalendarzu tylko raz, to wiem, że rola kobiet w scenotechnice jest niepodważalna w obliczu pozostałych 364 dni w roku. Cieszę się, że mam okazję pracować z tymi 10 wybitnymi kobietami, które pragnę tutaj przedstawić (choć wiem, że to tylko część z większego grona), które prężnie działają w branży scenotechnicznej i swoimi umiejętnościami zawstydzają niejednego mężczyznę.
Szanowne PANIE, niesamowicie Was podziwiam i kłaniam się nisko – nie tylko dziś.
Oto ONE – KOBIETY SCENOTECHNIKI od strony zawodowej i prywatnej. Kolejność Pań poniżej przypadkowa, ale nieprzypadkowo te Panie pracują właśnie w scenotechnice!
Aneta Reda – związana z kultowym warszawskim klubem Stodoła, od lat zajmuje się produkcją koncertów.
Od 7 lat jestem związana zawodowo ze Stołecznym Klubem Stodoła, a od 2016 roku zajmuję się produkcją koncertów. Miejsce to jest moim drugim domem, a bywa, że i pierwszym.
Doświadczenie zdobywałam na wielu scenach w całej Polsce – klubowych, halowych, stadionowych czy plenerowych. Bycie częścią tej branży zaowocowało wieloma przeżyciami i możliwościami niedostępnymi dla większości śmiertelników, jak chociażby uściśnięcie dłoni Paula McCartneya czy życie w trasie z Kultem.
Możliwość uczestniczenia w tworzeniu wspomnień tłumów to wciąż siła napędowa, która wynagradza notoryczny brak snu i pęd życia. Patrzenie na świat od backstage’u stało się nie tylko moją pracą, ale też stylem życia, a trytka i gafer nieodłącznymi towarzyszami.
Beata „Szałańska” Banasiuk – Specjalista ds. Sprzedaży w firmie BVS Show Lighting
Kobieta orkiestra! Zajmuje się planowaniem imprez i zarządzaniem projektami oraz wszystkim, co się z tym wiąże. Współpracownicy oraz klienci uważają ją za kobietę nie do podrobienia, profesjonalistkę w swojej dziedzinie. Pomysłowa, zaangażowana, można na niej polegać w każdej kwestii. Uwielbia wyzwania typu „z ostatniej chwili” i “nie ma, że się nie da czegoś zrobić”.
BVS Show Lighting, firma zajmuje się kompleksową obsługą techniczną eventów, oferując oświetlenie, nagłośnienie, multimedia. W ramach usług można liczyć na profesjonalne podejście do klienta: indywidualny projekt, koncepcję, realizację techniczną, pełną koordynację.
Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
Lubię swoją pracę, a to dlatego, że dużo zależy ode mnie samej. Dzień pracy nie jest taki sam jak poprzedni. A przede wszystkim dlatego, że pracuję ze wspaniałymi klientami i współpracownikami, którzy darzą mnie zaufaniem i szacunkiem.
Co najbardziej lubisz robić w czasie wolnym?
W czasie wolnym jestem matką i żoną, ale bardzo lubię spędzać czas aktywnie na łonie natury w gronie przyjaciół i znajomych.
Twoje zawodowe sukcesy?
Sukcesy? Każdy mój projekt mniejszy czy większy jest dla mnie ogromnym sukcesem, a było ich tak wiele, ze nie jestem w stanie wyróżnić żadnego.
Joanna Melińska – Manager ds. Kontaktów z Klientami w firmie BTL Group.
Firma BTL Poznań Systemy Medialne specjalizuje się w organizacji i obsłudze technicznej eventów, konferencji, imprez oraz wydarzeń kulturalnych i sportowych za pomocą nowoczesnego sprzętu: oświetlenia, nagłośnienia, multimediów. Firma działa na rynku europejskim od 1987 r., należy do niemieckiej, innowacyjnie działającej grupy BTL Group GmbH.
Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
Najbardziej lubię różnorodność, którą zapewnia mi moje stanowisko pracy. Realizuję zadania z zakresu finansów, księgowości, zarządzania i marketingu. A ostatnio specjalizuję się nawet w pisaniu wniosków o dotacje. Ten szeroki wachlarz obowiązków daje mi poczucie realnego i efektywnego wpływu na działalność firmy.
Co najbardziej lubisz robić w czasie wolnym?
Uwielbiam wypoczywać na łonie natury, szalone wyprawy w nieodkryte zakątki terenowym samochodem z mężem oraz rozmowy z dziećmi. Bardzo lubię czytać (Bildungsromane), słuchać muzyki (jazz). Kino (filmy francuskie) i teatr (dzieła tak współczesne, jak i klasyczne) – to także moje pasje.
Twoje zawodowe sukcesy?
Katarzyna Bogdańska – działa zawodowo w branży koncertowej od ponad 10 lat, a od prawie 6 dowodzi firmą produkcyjno-scenotechniczną – Agencją Muzyczną Union oraz wypożyczalnią sprzętu estradowego – ZiKE Rental Sp. z o.o.
Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
Moim priorytetem jest inwestowanie w zasoby osobowe i tworzenie dobrych warunków pracy dla załogi. Filozofia win-win zarówno w biurze, jak i w relacjach z klientem jest jej podstawą.
Co najchętniej lubisz robić w czasie wolnym?
W wolnym czasie? Póki co mam go niewiele, ale jak już mogę odpocząć, to lubię po prostu spać.
Twoje zawodowe sukcesy?
Największe sukcesy? Cieszę się, że firmy, którymi kieruję stale się rozwijają, że dane mi jest współpracować z niesamowitymi ludźmi, a to wszystko dodaje mi coraz większej motywacji i energii do dalszego działania.
Prywatnie natomiast moim największym sukcesem i dumą jest moja córka Alicja.
Kasia Janus – realizatorka dźwięku
Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
Dobre koncerty, różnorodność oraz nowe wyzwania.
Co najbardziej lubisz robić w czasie wolnym?
Podróżować i poznawać nowe miejsca, uprawiać sport (rower, siatkówka, tenis ziemny), czytać książki.
Twoje zawodowe sukcesy?
Realizacja dźwięku (frontowa i monitorowa): Tauron Nowa Muzyka, Unsound Festival, Hej Festiwal, Intel Extreme Masters, Chris Botti, Monster Truck (support przed Slashem), Scenozstąpienie, Coma Symfonicznie oraz konferencje (m.in. UNESCO, Google Developer Days, OESS, FxCuffs, EKS).
Natalia Bassak – znana w świecie scenotechniki jako Matka Decybeli. Zawodowo zajmuje się realizacją dźwięku i tematami „okołohałasowymi” z punktu widzenia kobiety.
Fot. Katie Frost
Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
W swojej pracy chyba najbardziej lubię swobodę i wolność, jaka wynika z ciągłej zmiany miejsca. Dzisiaj grasz dajmy na to w Chorzowie, kilka dni później w Mińsku, a za miesiąc w trzech miastach w Anglii, a wracając zahaczasz jeszcze o Warszawę. Uważam, że nawet spędzanie kilku godzin w busie z innymi ludźmi potrafi być rozwojowe, a wstawanie czasami dwie, trzy godziny przed innymi po to, by przejść się po okolicy, pozwala na poszerzanie horyzontów – również tych muzycznych 🙂
Jeśli chodzi o techniczne aspekty samej realizacji dźwięku, to zdecydowanie nie byłabym sobą, gdybym nie próbowała odzwierciedlić emocji muzyków i publiczności w miksie. Spora część branży wie, że raczej wrażliwa i empatyczna ze mnie kobieta, co bywa trudne w branży scenotechnicznej. Staram się to jednak obracać na swoją korzyść, chociażby w żart czy właśnie w (jak to pięknie nazwał kiedyś jeden z muzyków, z którymi współpracowałam) – kolorach mojego miksu 😉
Mam ten komfort, że pracuję obecnie z muzykami, którym bardziej zależy na interakcji ze słuchaczami niż na dopracowanym co do sekundy show. Podobnie bywa również z moją pracą – nie ma dwóch identycznych koncertów.
Co najbardziej lubisz robić w czasie wolnym?
Poza pracą uwielbiam podróżować i zwiedzać nowe miejsca. Miałam dawniej taki zwyczaj, że przynajmniej raz w roku wybierałam się na kilka dni na couchsurfing – do kraju, którego nie znam, z językiem, którego nie znam, do lokalnego hosta (choć tu jednak zwracałam uwagę, by choć trochę potrafił mówić po angielsku) – to było bardzo rozwijające!
Obecnie w czasach odosobnienia dużo więcej śpiewam, rysuję, tworzę, gotuję i piekę, ćwiczę również jogę i czekam niecierpliwie, aż otworzą siłownie – bardzo tęsknię za podnoszeniem wolnych ciężarów 🙂
Twoje zawodowe sukcesy?
Chwilę zajęło mi zastanowienie się, którymi eventami mogłabym się pochwalić – najprościej będzie chyba wyodrębnić kilka kategorii 😉
A dla ciekawskich efekty tutaj! 🙂
Zuzanna Zajkiewicz – świeżo upieczona Pani Inżynier informatyki ze specjalizacją w inżynierii oprogramowania. Na co dzień pracuje w w firmie ZiKE Labs. Zajmuje się zarządzaniem projektami instalacji scenotechnicznych, nie boi się skomplikowanych wyzwań technologicznych i fizycznej pracy w męskim gronie.
Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
W zasadzie to wszystko lubię. Pomimo panujących stereotypów 5 lat temu postanowiłam zacząć swoją zawodową przygodę ze scenotechniką. Projektuję i montuję urządzenia elektroakustyczne i prądowe. Pracuję również przy instalacjach AV, lutuję kable i niejednokrotnie jestem kierowcą firmowego busa.
Co najbardziej lubisz robić w czasie wolnym?
Prywatnie uwielbiam koty oraz szybką jazdę na motocyklu.
Mówi się, że nie ma ludzi nie do zastąpienia… i wtedy pojawia się ona – Sylwia Aliaj – zazwyczaj cała na czarno – jak na człowieka scenotechniki przystało. W 2017 r. dołączyła do Agencji Muzycznej Union i od razu odnalazła się w pierwszej produkcji, którą była Diva Tour Finałowa trasa koncertowa Maryli Rodowicz. Nie boi się wyzwań i realizacji ciekawych projektów. W 2020 roku współpracowała z Polską Izbą Techniki Estradowej – głównie podczas organizacji pikiety „Czy nas widać? Czy nas słychać?”.
Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
Lubię jak wszystko gra! Oprócz tego lubię pracować z ludźmi, którym zależy na wspólnym sukcesie projektu. Liczy się oczywiście zadowolenie klienta – to priorytet . W pracy, w scenotechnice liczą się umiejętności, chęci i wytrwałość. Podziwiam tych wszystkich ludzi, którzy wiedzą, który guziczek wcisnąć za sterami konsolety… W tej pracy liczy się kulturalna współpraca – to ważne, bez względu na to czy to jest scena czy kulisy.
Co najbardziej lubisz robić w czasie wolnym?
Lubię film dokumentalny, reportaż. Lubię też doładowywać swoje baterie do działania pod Olimpem i korzystać z tzw. blue therapy w Grecji, taki rytuał. Obecnie jednak wykluczam te przyjemności podróżnicze, bo realizuję projekt pt. moje miejsce na Podlasiu. W planie mam jeszcze gaj oliwny… to jest dopiero wyzwanie! Ale go widzę, wizualizuję, zatem zrealizuję.
Irena Łagowska – szef działu produkcji warszawskiego klubu Stodoła
Moja przygoda z produkcją koncertów rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy trafiłam do firmy Makroconcert, w której pracowałam 10 lat. Następnie przeszłam do klubu Stodoła, gdzie obecnie jestem szefem działu produkcji. Na swoim koncie mam zrealizowanych kilkaset produkcji teatralnych i koncertowych, jako freelancer pracowałam przy dużych produkcjach stadionowych oraz przy festiwalach. Pracowałam z największymi gwiazdami sceny światowej oraz polskiej: m.in. Coldplay, the Prodigy, Linkin Park, Kings of Leon, Andrea Bocelli, Elton John, the Scorpions, Joe Cocker i wiele innych.
Moja praca jest moją pasją, a moje doświadczenie nauczyło mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Notoryczny brak snu, zmęczenie, strumienie deszczu bądź upał – wynagradza tłum ludzi pod sceną, który śpiewa ulubione piosenki, jest energią i motorem mojej pracy.
Iza Królak – realizator dźwięku, technik sceniczny
Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
Najbardziej lubię kiedy z ogólnego hałasu wyłaniam dźwięki i powoli organizuję je w spójną, dobrze brzmiącą całość. A tak mniej poetycko, to najlepiej wspominam imprezy trudne, telewizyjne, a właściwie ich koniec z tą satysfakcją z dobrze zrobionej sztuki, że się udało, że wyszło bez większych błędów. To są niesamowite emocje i radość, że kompetencje interpersonalne pozwoliły stworzyć dobry festiwal, imprezę. Bo przy takich imprezach nie wystarczy wiedza i dobry słuch, ale trzeba też mieć umiejętność dogadania się z wszystkimi. Nigdy nie zapomnę emocji po zakończonym festiwalu w Opolu. Miałam wrażenie, że każdy z nas, niezależnie od wieku i stażu pracy, cieszył się jak dziecko z dobrze wykonanej roboty. To była niesamowita energia, która dawała nam kopa i rekompensowała trudy całego tygodnia pracy.
Co najbardziej lubisz robić w czasie wolnym?
Uwielbiam przyrodę. Lubię grzebać w ogródku, kopać, sadzić roślinki, opiekować się sadem, wiercić, skonstruować, jeździć traktorem i kosić trawę. Lubię spędzać czas z moimi dziećmi: czy to na spacerach, czy zwiedzając muzeum, albo chodząc na wystawy. Uwielbiam podróżować, zwłaszcza w kierunku Skandynawii. Lubię dobre filmy, fajną muzę i ciekawe książki. Uwielbiam babskie imprezy z moimi dziećmi, granie na instrumentach i improwizacje przy okazji świątecznych spotkań, a kiedy zdrowie pozwala tańczę afro.
Twoje zawodowe sukcesy?
Współpracowałam z różnymi firmami, w różnym charakterze (realizatora, technika, czasem, mam wrażenie, negocjatora ;-)). Między innymi przy: produkcjach TVP Kraków, KFPP Opole 2005, superprodukcje Opery Wrocławskiej „Zygfryd” oraz „Zmierzch Bogów” Wagnera, koncert finałowy festiwalu Malta, benefis o. Jana Góry dla TVP Poznań, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Szansa na sukces w Kongresowej, Festiwal Kultury Romskiej i inne.
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checbox-analytics | 11 months | Ten plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę GDPR Cookie Consent. Ten plik cookie służy do przechowywania zgody użytkownika na pliki cookie w kategorii „Analytics”. |
cookielawinfo-checbox-functional | 11 months | Plik cookie jest ustawiany przez RODO, zgoda na zapisywanie zgody użytkownika na pliki cookie w kategorii „Funkcjonalne”. |
cookielawinfo-checbox-others | 11 months | Ten plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę GDPR Cookie Consent. Plik cookie służy do przechowywania zgody użytkownika na pliki cookie w kategorii „Inne. |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | Ten plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę GDPR Cookie Consent. Pliki cookies używane są do przechowywania zgody użytkownika na pliki cookies w kategorii „Niezbędne”. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | Ten plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę GDPR Cookie Consent. Plik cookie służy do przechowywania zgody użytkownika na pliki cookie w kategorii „Wydajność”. |
viewed_cookie_policy | 11 months | Plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę GDPR Cookie Consent i służy do przechowywania informacji o tym, czy użytkownik wyraził zgodę na użycie plików cookie. Nie przechowuje żadnych danych osobowych. |